Despre noi

Misiunea Asociației LOGS Grup de Inițiative Sociale este de a participa activ și la firul ierbii la dezvoltarea comunităților urbane și rurale din România pentru a susține identificarea, răspunsul și depășirea nevoilor specifice ale grupurilor vulnerabile, cu ajutorul implicării comunității locale și voluntari prin organizarea de proiecte sociale, interculturale şi educaţionale.

Înființată în 2019, după ani buni de acțiuni voluntare a membrilor fondatori care provin din județele Timiș și Arad, inițiativele grupului sunt strâns legate de expertiza membrilor, respectiv: consiliere socială și psihologică, educație și formare, prevenirea traficului de persoane, asistența umanitară și integrare pentru imigrantii din România.

Află mai multe despre LOGS, echipa și partenerii noștri aici

Documente Angajare si Proceduri Interne LOGS aici

Anunț angajare 11 iulie 2022:

Mediator intercultural normă întreagă (1 poziție)

Cerințe:
– Experiență de minim 2 ani în domeniul social, artistic, HR, activități de voluntariat sau domenii conexe
– Limbi cunoscute: română sau engleză, ucraineană sau rusă
– Capacitate de multitasking și task prioritization
– Capacitate mare de adaptabilitate
– Inițiativă, flexibilitate, grad mare de autonomie
– Capacitate de problem solving.

Beneficii:
– Contract pe perioada determinată de 6 luni cu posibilitate de prelungire.
– Salariu: 7500 Ron brut.

Responsabilități Mediator Intercultural:

Asigură mediere interculturală și traducere pentru:
– Activități zilnice pentru copii, grupuri de sprijin pentru mame, întâlniri non-formale, consiliere de grup, activități interculturale și suport psihologic.
– Activități educaționale și de integrare socio-profesională pentru copiii și adulții din Ucraina.
– Acordarea de asistență materială și/sau pentru acces în sistemul de învățământ.
– Întâlniri cu autoritățile.
– Dezvoltare comunitară și activități de prevenire împotriva traficului de ființe umane și exploatare, pentru ucrainenii care călătoresc în străinătate.
– Activități de formare pentru autorități locale, profesori și alte ONG-uri din Timișoara.
– Sesiuni de instruire, ateliere sau grupuri de lucru pentru specialiști guvernamentali și neguvernamentali din Timișoara, pentru refugiații din Ucraina, pe teme de interes local.

Trimite un CV la contact@grupullogs.ro împreună cu un video scurt de 1,2 minute despre tine în limba română sau engleză, până la Luni, 18 Iulie 2022.

Asistent social normă întreagă (2 poziții)

Cerințe:
– Studii superioare Asistență socială sau Psihologie
– Experiență de minim 1 an ca asistent social sau într-un alt domeniu similar.
– Capacități bune de organizare, orientare către detalii
– Competențe de livrare cursuri de formare, pregătirea metodologiilor de training
– Limbi cunoscute: română, engleză obligatoriu
– Cunoașterea limbii ucrainene reprezintă un avantaj.

Beneficii:

Responsabilități Asistent Social:
– Evaluează și înregistrează beneficiarii care participă la activități educaționale, sociale, culturale si comunitare.
– Gestionează dosare, documente, declarații despre asistența oferită la Casa LOGS.
– Oferă consiliere privind serviciile oferite în Casa LOGS.
– Organizează grupuri de suport pentru mame refugiate.
– Referă cazuri pentru psihoterapie către psihoterapeuți specializați.
– Oferă asistență materială.
– Realizează activități de prevenire a traficului de persoane de grup și consiliere individuală pentru ucraineni care părăsesc România.
– Oferă suport pentru accesul în piața muncii, sistemul medical și educational.
– Organizează ateliere pentru profesori despre abordarea interculturală și dezvoltarea abilităților competente pentru cooperarea cu copiii refugiați.